Żywienie kota

Jeśli chcesz aby Twój kot był zdrowy i pełen energii musisz zadbać o jego dietę. Jest to podstawą jego dobrego samopoczucia i formy. Twój pupil potrzebuje wielu składników odżywczych (białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały)  aby dobrze się rozwijać.

Mimo ogromnej ilości dostępnych na rynku karm suchych i mokrych wybór odpowiedniego produktu dla Twojego kota nie jest taki prosty. Każdy producent zapewnia, że jego karma jest najlepszą i spełnia wszystkie wymagania. Łatwo się jednak naciąć.
Przy wyborze odpowiedniej karmy, należy pamiętać, że koty są zdecydowanie mięsożerne.
Organizm kota nie ma możliwości syntezy niektórych aminokwasów, dlatego korzysta z gotowego białka zwierzęcego. Należy zatem podać kotu aminokwasy tzw. egzogenne, których sam nie wytworzy, a wszystkie znajdują się w mięsie.
Kot, tak jak my nie lubi monotonii spożywczej dlatego należy dbać o zróżnicowanie jego posiłków.

Domowe koty potrzebują ćwiczenia mięśni szczęk, a twardszy pokarm wpływa korzystnie na zdrowie zębów i dziąseł dlatego podając surowe mięso, nie należy ułatwiać kotu jedzenia więc nie kroimy mięsa na maleńkie kawałki.Wiele osób próbuje ograniczać jedzenie swojemu pupilowi. Ze względu na to, że jego późniejsze odchudzanie może być bardzo problematyczne, warto pilnować odpowiedniej ilości jedzenia ale trzeba pamiętać, że kota nie wolno głodzić! Zacznie on wtedy spalać własny tłuszcz bez udziału węglowodanów. W jego organizmie powstaną toksyczne substancje, które mogą prowadzić do śpiączki ketonowej, a nawet śmierci.

Kot zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody (może być mineralna lub przegotowana, w temperaturze pokojowej) szczególnie gdy je suchą karmę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z weterynarzem, który udzieli fachowej porady z sprawie specjalistycznego żywienia Twojego kociaka.