Kocia wyprawka

   Zanim kupimy kociaka ważne jest aby się zastanowić czy chcemy kota europejskiego, którego zakup znacznie mniej będzie nas kosztował, a który będzie równie wspaniałym kompanem co rodowodowy, czy też chcemy zwierzę w pełni rasowe. Decydując się na tego drugiego, mamy znacznie większe szanse na to, że zakupiony kociak będzie miał określony wygląd, a co ważniejsze będziemy w stanie w większym stopniu przewidzieć jego temperament. To, że rasa jest z natury spokojna wcale nie oznacza, że kot nigdy w życiu nie zje nam kwiatka lub nie zadrapie kanapy. Należy w takim wypadku zasięgnąć jak najwięcej informacji o wybranej rasie i zdecydować czy odpowiada ona nam i naszym warunkom mieszkaniowym. Oczywiście trzeba się upewnić czy żaden z członków rodziny nie jest uczulony na koty, pozwoli to uniknąć później przykrych niespodzianek. Warto również wiedzieć w jakich warunkach wybrane przez nas zwierzę było wychowane. W tym celu polecam odwiedzić hodowcę, bowiem to często decyduje o nawykach czystości i psychice naszego nowego pupila.

    Niezależnie od tego na jakiego kota się zdecydowaliśmy należy zwierzę dokładnie obejrzeć.  Przy takich oględzinach trzeba zwrócić uwagę na kilka cech:

 • futro nie powinno być skołtunione,
 • uszy i oczy powinny być czyściutkie,
 • brzuch nie powinien być twardy, chyba że kot jest właśnie po posiłku.
   Zanim kupimy kociaka należy odpowiednio przygotować na jego przyjęcie dom. Chodzi tu głównie o balkony, z których  te zwierzęta bardzo chętnie korzystają gdy już zrobi się wystarczająco ciepło aby im na to pozwolić. Trzeba go odpowiednio zabezpieczyć wieszając ochronną siatkę. Nie zapominamy również o zabezpieczeniu okien. Poza tym musimy zaopatrzyć się w kilka podstawowych przedmiotów:
 • kuweta i żwirek: warto zapytać hodowcę jakiego żwirku on używa i zastosować ten sam, gwarantujemy sobie w ten sposób, że kociak nie odmówi korzystania z nowej toalety.
 • łopatka do kuwety, przyrząd mały ale bardzo użyteczny w obsłudze kociej ubikacji.
 • miseczki: na wodę i pokarm. Podobno najlepiej aby były one ceramiczne, ale te z tworzywa sztucznego sprawdzają się równie dobrze.
 • koszyk lub legowisko do spania, z którego kot prawdopodobnie rzadko będzie korzystał bo sam wie gdzie mu najwygodniej, ale warto coś takiego mieć.
 • transporter, najlepiej plastikowy bo najłatwiej utrzymać go w czystości. Do takiego urządzenia należy włożyć jakiś ręcznik albo kocyk, kotu będzie wtedy wygodniej.
 • drapak: jeśli pominiemy ten element wyposażenia nasz kot bardzo szybko znajdzie sobie jakieś zastępstwo np. obicia kanap i foteli a tego chyba chcemy uniknąć.
 • szczotki: drucianą do dokładnego wyczesywania i  z włosia lub gumową do nabłyszczania sierści.
 • kocie zabawki: nie za dużo bo i tak najlepsze są gumki do włosów i papierki po cukierkach.