Przy mamie do 16 tygodnia

Kocięta muszą przebywać z matką minimum 12 tygodni. Zbyt szybkie zabranie od matki może prowadzić do choroby sierocej, zachowań odbieranych jako agresywne, nadmiernej lękliwości i innych problemów behawioralnych.

Pomiędzy 1 a 5 tygodniem:

Bez matki kocięta nie potrafią utrzymać ciepłota ciała, jej pokarm daje zastrzyk energii i pozytywnie wpływa na odporność. Rozwija się koordynacja ruchowa, wzrok i słuch. Pod koniec 4 tygodnia kociak zaczyna samodzielnie dbać o higienę. Wyżynają się zęby mleczne, kotek zaczyna spożywać pokarm stały. W tym okresie powinien nastąpić pierwszy pozytywny kontakt z ludźmi i stopniowe rozwijanie relacji kotek – opiekun.

Pomiędzy 6 a 9 tygodniem:

Bardzo szybki proces usamodzielniania się kociaka. Potrafi regulować temperaturę ciała, samodzielnie eksploruje otoczenie, a jego rytm dobowy jest już zbliżony do rytmu dorosłego osobnika. Dzięki mamie i rodzeństwu kotek uczy się funkcjonować w grupie, następuje też rozgraniczenie zabawy od fizycznego bólu, czyli wyznaczanie tzw. granic bólowych. W tym okresie kociak powinien mieć kontakt z różnymi osobami, dzięki czemu w przyszłości nie będzie bał się lekarzy weterynarii czy dzieci.

Pomiędzy 10 a 12 tygodniem:

Kocię bacznie obserwuje i naśladuje matkę i rodzeństwo, uczy się zachowań i sygnałów charakterystycznych dla swojego gatunku. Dzięki temu w przyszłości nie będzie miało problemów w komunikacji z innymi kotami. W tym okresie kotek powinien zostać oswojony z sytuacjami potencjalnie stresującymi: podróżą, zabiegami higienicznymi np. obcinaniem pazurów czyszczeniem zębów czy czesaniem.

Jeśli chcesz, by Twój podopieczny był odporny na stres i zrównoważony, zarówno w relacjach kot – kot, jaki i kot – człowiek, nie zabieraj go od mamy przed 12 tygodniem życia.

Pomiędzy 13 a 16 tygodniem:

Nie chcemy aby nasze kocięta trafiały do niezarejestrowanych hodowli dlatego kociaki sprzedawane w opcji „na kolanka” będą poddawane wczesnej kastracji/sterylizacji co pozwoli zaoszczędzić Państwu kosztów zabiegu i stresu związanego z rekonwalescencją kociąt. W naszej hodowli zabieg wykonywany jest najczęściej w 13 tygodniu życia kociaka przy czym musimy pamiętać, że na pełny powrót do zdrowia potrzeba jeszcze kilka dni.